Po porażce wyborczej Bronisława Komorowskiego, pojawiło się już wiele publikacji, mających ujawnić jej przyczyny. Niestety, z reguły brakuje tam najważniejszego argumentu, wyjaśniającego dlaczego Pan Komorowski nie powinien już sprawować żadnej państwowej funkcji w Rzeczpospolitej Polskiej.
Read MoreFelietony
Polacy brzydzą się polityką
Coraz mniej Polaków na bieżąco śledzi rozwój życia politycznego w naszym kraju – nie czytamy gazet, nie rozmawiamy, a wreszcie – nie chodzimy na wybory . Co kryje się za spadkiem zainteresowania sferą publiczną? Brak czasu, zwątpienie w uczciwość polityków, a może zwykła ignorancja? Odpowiedź może zaskoczyć.
Read MoreSałatka ponad wszystko
Na przykładzie wiadomości telewizyjnych z dnia 18 grudnia można bardzo wyraźnie zauważyć, jak media robią wodę z mózgów widzów. Trzeba zrozumieć podstawową rzecz – dziennikarze nie są w stanie zbyt skutecznie narzucić, co na dany temat mamy myśleć. Ale mogą zrobić coś innego – wybrać o czym mamy myśleć. Niepożądane informacje umierają przez przemilczenie.
Read MoreWahszawa jest moja!
Czy wybory w Warszawie są w ogóle potrzebne? Ktoś powie – ależ oczywiście! Społeczeństwo musi zdecydować, kto będzie lokalnie nim rządził. Tyle że w wypadku Warszawy wyniki znane były jeszcze na długo przed wyborami samorządowymi. Zwycięstwo HGW było pewne. Zaś za jedyne nurtujące pytanie można uznać, czy wygra już w I turze? Tak się jednak nie stało… Powodów, dla których hegemonia HGW trwała i będzie trwać jest wiele. Za pierwszy uznać można, brak kandydata, mogącego podjąć…
Read MoreZbliża się koniec Sojuszu Lewicy Demokratycznej?
Sojusz Lewicy Demokratycznej ma coraz większy problem z określeniem swojej tożsamości i dotarciem do elektoratu. Słaby wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego, podobnie zły w wyborach samorządowych, a na dodatek obecne rozpaczliwe poszukiwania kandydata na prezydenta. Niektórzy eksperci interpretują to jako sygnały końca popularnego ugrupowania. Czy mają rację?
Read MoreSukces polityki lokomotyw w wyborach samorządowych
Dwie ostatnie kadencje prezydentów wielkich miast to fenomen gigantów. Co prawda w ostatnich wyborach samorządowych nie wszystkie wyniki zwycięstwa były aż tak spektakularne jak w 2010 roku, ale nadal można mówić o trwałej dominacji. Mimo wszystko ostatnie dwie czterolatki to czas narodzin geniuszy samorządności przede wszystkim tam gdzie jednocześnie wpompowano najwięcej unijnych pieniędzy. Trudno więc raczej mówić o zbiegu okoliczności.
Read MorePo wyborach — komentarze warszawskie
Wybory już za nami. Jakie były, to oczywiście wiemy: media — wszystko ok, Polacy, nic się nie stało; opozycja — zafałszowane (sic! nie ma zafałszowania — albo były rzetelne, albo po prostu sfałszowane w mniejszym, czy większym stopniu). Jeżdżąc po mieście obserwuję różne zachowania i widzę różne obrazy. W autobusach atmosfera jak zwykle zmęczona, ponura i bez uśmiechu. Jedynie studenci, jak to oni, wesoło rozprawiają o zajęciach, najbliższych planach i komentarzach tych planów (typu “Zenek…
Read MoreTechnologia wyborów — Orwell w Polsce
Ponad miesiąc temu napisałem notkę “Technologia wyborów — dawniej i dziś”. Było o ewolucji technik manipulacji, technikach nacisku, medialnym robieniu galarety z mózgu, a z drugiej strony o wezwaniu do gremialnego pójścia do głosowania. Minął miesiąc i rzeczywistość zrobiła ze mnie naiwniaka?, romantyka?, relikt przeszłości?… Takiej bezczelności i otwartej pogardy dla ludzi nie było nawet za PRL-u.
Read MorePadają kolejne bastiony demokracji
Na straży demokracji w państwie nie stoi żadna partia polityczna, ale kilka instytucji, które są rzecznikami interesu obywateli. Niekoniecznie muszą to być instytucje publiczne, czasem mogą tę rolę spełniać normalne komercyjne firmy jak media czy tzw. niezależne ośrodki badania opinii publicznej. W przypadku wyborów, jakichkolwiek, dochodzi jednak do bardzo charakterystycznej weryfikacji jakości demokracji. Przede wszystkim jednak konfrontują się ze sobą dwa ważne sektory reprezentujące interes społeczeństwa: sektor publiczny reprezentowany przez PKW i sektor prywatny reprezentowany…
Read MorePolicja i media zachęcają do zadym na Marszach Niepodległości?
Medialny obraz Marszu Niepodległości 2014 jest podobny do tego z ubiegłych lat – zadymiarze znowu zniszczyli Warszawę. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej w pierwszym zdaniu mówi, że już dawno zdelegalizowałaby tę manifestację, gdyby pozwalała jej na to ustawa. A wszystko przez grupę kilkuset zadymiarzy w co najmniej 30-tysięcznym tłumie, z którą co roku „nie potrafi” sobie poradzić policja.
Read More